Poslovni plan i pisanje poslovnog plana jedan je od prvih važnih koraka koje ćete poduzeti kao poduzetnik. To je konkretna podjela koja dijeli poduzetnike koji imaju samo zanimljivu ideju i poduzetnike koji imaju stvarnu, obećavajuću strukturu. Ovdje ćete saznati
Poslovni planovi obično imaju svrhu komuniciranja tijeka akcije kako bi prikupili potporu planu. Podrška neizbježno znači sredstva s osnovnim ciljem plana koji često osiguravaju financijska ulaganja. Time dolazi određena obveza prema autoru poslovnog plana kako bi se osiguralo da se plan pripremi na što dublji način.
Svako Društvo bi trebalo imati poslovni plan. Dobar poslovni plan predstavlja pregled poslovanja – kratkoročno i dugoročno. Nadalje, poslovni plan opisuje kako ćete doći od jedne faze do druge i služi kao putokaz za posao. Često je potrebno vrijeme, strpljenje i mnoge izmjene prije nego što se to učini ispravno. Nažalost, kada se žuri kako bi se dobila sredstva i pokrenuo posao, Vaš plan može biti zanemaren.
Unastavku teksta navodimo najčešće greške koje trebate izbjegavati kod izrade poslovnog plana.
1) Plan bez plana
Poslovni plan više je od zbirke ideja o Vašem poslovanju. To je dobro istraženi, konkretan plan kako ćete započeti i upravljati izvedivim poslovanjem. Potencijalni ulagač mora biti u stanju razumjeti zašto ga započinjete, kako ćete ga započeti i gdje Vaše Društvo ide – i vjerujte. Stoga pazite da imate jasno priopćenu viziju za svoje Društvo. Ne samo da će vam pomoći pri privlačenju bilo kakvog financiranja koje Vam je potrebno, već će osigurati da Vaše poslovanje ima najbolje moguće šanse za uspjeh.
2) Nepotpuni plan
Ako niste stručni pisac poslovnih planova, dobro je upotrijebiti profesionalni, besplatni predložak i pobrinite se da ispravno popunite svaki odjeljak pomoću navođenja predloška. Ako propustite informacije, Vaš će plan izgledati nepromijenjeno ili neizvedivo. Zauzet investitor s mnogim društvima koje se bore za sredstva nema vremena ili sklonosti da pokušaju riješiti praznine u Vašem poslovnom planu kako bi vidjeli može li Vaša ideja funkcionirati. Zato im olakšajte prepoznavanje briljantnog potencijala Vaše ideje pružajući im sve potrebne informacije.
3) Nejasan plan
Baš kao što morate osigurati da je Vaš poslovni plan završen, mora biti konkretan. Poslovni plan nije prilika pokazati svoje vještine kreativnog pisanja. Radi se o što jasnijem prikazu činjeničnih informacija. Zato budite jasni i izravni. Ako možete napraviti istu točku u pet riječi ili pet rečenica, odaberite pet riječi. Zato budite jasni o onome što želite reći.
4) Previše pojedinosti
Investitor treba jasan pregled Vašeg poslovanja kako bi mogao razumjeti zašto je to potrebno, kako funkcionira i prepoznaje svoj potencijal. Ono što investitori u prvoj fazi ne žele znati je točno kako kreirate svoje proizvode ili sitnije pojedinosti o isporuci svojih usluga. Ako smatrate da su neki važni tehnički detalji, uključite ih u svoj dodatak i zadržite glavni dio Vašeg plana usmjerenog na osnovnu strukturu Vašeg poslovanja.
5) Nerealističke pretpostavke
Dok se dijelovi Vašeg poslovnog plana trebaju oslanjati na pažljivo razmotrene pretpostavke (kao što je Vaša predviđena prognoza), nemojte se oduševljavati stvaranjem divnih predviđanja koliko će Vaše društvo uspjeti, no istina je da vjerujete da oni mogu biti. Držite se poznatih činjenica gdje je to moguće i, kada trebate napraviti pretpostavke, uključite neku racionalizaciju koja se temelji na činjenicama. Ako dio Vašeg plana izgleda kao preveliki ambiciozan san koji je razveden iz bilo koje dokazane stvarnosti, riskirate devaluiranje ostatka teškog posla.
6) Nema dovoljno istraživanja
Da bi se utemeljile pretpostavke i racionalizirale s jakim činjenicama, trebate provoditi vrijeme na istraživanju. Potrebno je potražiti ugledne izvore koji pokazuju postojanje i veličinu Vašeg predviđenog tržišta te navedite one izvore u svom planu kako bi ih investitori mogli provjeriti. Istražite i dobro pokupite svoje činjenice.
7) Nema svjesnosti o riziku
Svaki novi posao dolazi s rizikom. Ako niste realni ili svjesni rizika s kojima se Vaše poslovanje suočava, može izgledati kao da niste ispravno istraživali ili razmotrili ideju. Odaberite neke od ključnih rizika s kojima se Vaše Društvo može suočiti te predložite rješenja koja možete implementirati kako biste ih smanjili ili ublažili.
8) Nema svjesnosti o konkurenciji
Isto vrijedi i za Vašu potencijalnu konkurenciju. Samo zato što ne možete razmišljati o poslovanju baš kao i Vaša konkurencija ne znači da nema drugih načina na koje bi Vaši potencijalni klijenti mogli (ili već ispunjavaju) svoje potrebe za svojim proizvodima ili uslugama. Da biste demonstrirali da je Vaše poslovanje dobro planirano i pravilno promišljeno, morate identificirati potencijalno tržišno natjecanje i Vaše prednosti nad njima.
9) Loša struktura
Loše strukturiran poslovni plan koji je obilježen pogreškama neće dati potencijalnom ulagaču najbolji dojam. Ako nedostaje sistematičnosti u Vašem pristupu kod izrade poslovnog plana može se pojaviti sumnja, u očima investitora, da nećete biti u stanju skrbiti o kapitalu i adekvatno upravljati organizacijom.
Dakle, prije nego što pokažete svoj poslovni plan svima koji su važni, provjerite, i ponovno provjerite sve detalje. Ako je moguće, zamolite stručnjaka da izrazi neovisno mišljenje.
10) Loša prezentacija
Vaš poslovni plan treba izgledati kao što zvuči. To znači dosljedne margine, ispravno označene tablice, ispravljanje brojeva stranica i dosljedan stil i veličina fonta. Nemojte miješati previše slova ili stilova ili pokušati biti pametni vašim izgledom. Zadržite svoj izgled jasnim i jednostavnim za praćenje – pa ako potencijalni investitor ima samo nekoliko minuta da baci pogled na njih, može vidjeti potrebne informacije za donošenje odluke o ulaganju.
Autori: ALPHA CAPITALIS tim
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni investicijski savjetnici | ACCA (Association of Certified Chartered Accountants) | CFA (Chartered Financial Analyst)