Inicijalna javna ponuda (IPO) je proces kroz koji privatno društvo izdaje svoje dionice javnosti po prvi put.
Izdavanjem dionica privatna društva postaju javna te podliježu strožim pravilima i propisima. Javna društva imaju brojne dioničare koji formiraju nadzorni odbor i upravu te moraju podnositi kvartalne revizorske izvještaje i računovodstvene informacije koje su dostupne javnosti. Osim toga, javna se društva moraju pridržavati propisa i zahtjeva koje postavlja burza na kojoj su izlistane dionice društva.
IPO-e često izdaju manja, novoosnovana društva koja traže kapital za proširenje, ali ih mogu obavljati i velika društva u privatnom vlasništvu koja žele postati javno trgovana.
Navodimo prednosti i nedostatke inicijalne javne ponude:
Prednosti izdavanja dionica putem inicijalne javne ponude
- Velika, raznolika skupina investitora za prikupljanje kapitala
- Niža cijena kapitala
- Mogućnost pribavljanja velike količine kapitala za razvoj i širenje poslovanja
- Veća izloženost društva, prestiž i javni imidž, što može pomoći prodaji društva i povećanju dobiti
- Javna poduzeća mogu privući i zadržati bolje kvalificirane zaposlenike
- Olakšavanje akvizicija (zamjena dionica)
- Mogućnost pribavljanja znatno većeg iznosa novca za društvo u usporedbi s drugim opcijama
Nedostaci izdavanja dionica putem inicijalne javne ponude
- Društvo postaje obvezno otkriti financijske, računovodstvene, porezne i druge poslovne informacije
- Značajni zakonodavni, računovodstveni i marketinški troškovi
- Povećano vrijeme, napor i pažnja potrebna za korporativnim upravljanjem i transparentnim poslovanja (izvještavanje)
- Rizik da potrebna sredstva neće biti prikupljena ukoliko tržište ne prihvati cijenu IPO-a
- Javno širenje informacija koje mogu biti korisne za konkurente, dobavljače i kupce
- Gubitak kontrole i jačanje agencijskih problema zbog novih dioničara koji ostvaruju prava glasa i mogu učinkovito kontrolirati odluke društva putem upravnog odbora
Inicijalna javna ponuda se provodi kroz 6 ključnih koraka:
-
Planirajte IPO proces
Prvo što morate odrediti je da li je pravo vrijeme da društvo ide na IPO. Odabrati prikladan trenutak za izlazak društva u javnost je vrlo važno. Za vrijeme financijske krize ili nepovoljne percepcije investitora su valuacije niske i IPO treba izbjegavati jer će se prikupiti puno manje kapitala nego u vremenima kada tržište kapitala bilježi povećanje tržišne kapitalizacije. Detaljno analizirajte i planirajte što želite postići te utvrdite svoje financijske potrebe i želje. Izradite poslovni plan i pripremite financijske izvještaje.
-
Odaberite financijskog savjetnika
Prvi korak u procesu IPO-a je odabir financijskog savjetnika koji će djelovati kao pokrovitelj uvrštenja i koji će Vas savjetovati u procesu izlistanja. Financijskog savjetnika (Investicijsku banku) trebate odabrati na temelju sljedećih kriterija:
- Ugled
- Kvaliteta istraživanja
- Stručnjaci iz industrije
- Mogućnost ponude dionica više institucionalnih investitora ili više pojedinačnih ulagača
- Prethodni odnos i povjerenje
Prije donošenje odluke o javnoj prodaji dionica društva, konzultirajte se s pokroviteljem izdanja o tome koliko kapitala želite privući kroz IPO, analizirajte projekt koji će se njime financirati, koja je ciljana organizacijska struktura nakon IPO-a, da li osim prodaje postojećih dionica želite izdati i nove dionice i sl.
-
Izradite prospekt
Vaše društvo mora podnijeti zahtjev za registraciju Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga (HANFA). Zahtjev sadrži detaljne informacije o ponudi, informacije o poslovanju, povijesne financijske pokazatelje te buduće planove.
U trenutku kada zahtjev za registraciju predate HANFA -i, on postaje inicijalni Prospekt. Prospekt je pravni dokument u kojem su objašnjeni vrijednosni papiri koji se nude javnosti. Inicijalni prospekt sadrži sve informacije o društvu, osim cijene ponude i datuma, koji još nisu prikazani.
Predani zahtjev Komisija pregledava i informira vas o promjenama i dopunama koje trebate napraviti. Nakon što napravite potrebne izmjene i ponude Zahtjev postaje službeni prospekt. Potencijalni investitori mogu koristiti prospekt kako bi im pomogao u donošenju odluke da li ulagati u dionice vašeg društva ili ne.
-
Započnite promociju
Predstavite svoje društvo potencijalnim investitorima putem prezentacija („road show“) ili dogovorite individualne sastanke sa zainteresiranim stranama („one-on-one“). Promocija uključuje i brojna putovanja u inozemstvo te prisustvovanja sastancima, konferencijama za medije (ukoliko vam to dopušta proračun), posjet gradovima i lokalnim jedinicama, a sve kako biste predstavili svoje društvo i prednosti ulaganju u njega.
U medijima objavite javni poziv i/ili sažetak Prospekta. Poziv treba sadržavati broj ili postotak ponuđenih dionica, cijenu ili raspon cijena po dionici i datum zatvaranja ponude.
-
Odredite konačnu cijenu ponude
Određivanje konačne cijene ponude i iznosa vrijednosnih papira je vrlo važna odluka. Prije donošenja konačne odluke detaljno istražite tržišne uvjete i očekivanu potražnju za vrijednosnim papirima.
Nakon završetka postupka pregleda i generiranja popisa mogućih investitora IPO-a, s preuzimateljima dionica dogovorite konačnu cijenu dionice.
-
Uvrštenje na burzu
Nakon što vam se odobri Prospekt, provedete IPO te prikupite kapital, podnosite zahtjev za uvrštenje na burzu. Ako su zadovoljeni svi uvjeti burza će na temelju zaprimljenog zahtjeva izdati rješenje kojim se odobrava trgovanje dionicama.
Autori: ALPHA CAPITALIS tim
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni brokeri | ACCA (Association of Certified Chartered Accountants) | CFA (Chartered Financial Analyst)