Razmišljate o financiranju razvoja društva iz alternativnih izvora (dokapitalizacija). Planirate pristupiti fondovima rizičnog kapitala.
Private equity fondovi ili fondovi rizičnog kapitala ciljaju društva u privatnom vlasništvu u ranoj fazi životnog ciklusa. Sredstva fondova rizičnog kapitala (u daljnjem tekstu “Fond”) jedan su od najznačajnijih izvora financiranja za društva koja su prerasla startup fazu, imaju uspješan rezultat u zadnje 3 godine i pokazuju ozbiljan potencijal rasta prihoda i profitabilnosti.
U Hrvatskoj je ovakav način financiranja još uvijek na niskoj razini zbog malog broja fondova rizičnog kapitala i nedovoljne spremnosti poduzetnika da prihvate ono što takav oblik financiranja nosi sa sobom. Rizični kapital nije najbolji način financiranja za svako društvo. On sa sobom nosi mnoge benefite ali i restrikcije na koje neovisni poduzetnici nisu navikli.
Navodimo što fondovi rizičnog kapitala mogu tražiti od Vas:
-
Iskorak iz poduzetništva u menadžersko upravljanje
Imati poduzetničku ideju i entuzijazam više nije dovoljno. Potrebno je izgraditi sustav upravljanja društvom. Planirajte kako izbjeći tipične greške koje dolaze uz brzi rast.
Uvedite menadžersko računovodstvo. Standardizirajte poslovanje, mapirajte procese i uvedite sistematizaciju radnih mjesta. Metodologija i strukturiran način upravljanja trebaju zamijeniti “ad hoc” donošenje odluka.
-
Prijenos vlasništva i kontrole
Fond će zahtijevati kontrolni paket jer želi imati kontrolu nad plasiranim kapitalom. Navedeno podrazumijeva prijenos/kupnja udjela od postojećih vlasnika do razine iznad 50%.
Na novog investitora gledajte kao na poslovnog partnera. S njim ćete zajedno donositi strateške odluke i bit će Vam podrška kod akvizicija, ugovaranje financiranja i ulaska na nova tržišta. Najčešće se može postići sinergija kroz društva iz portfelja fonda.
-
Cash out ili dokapitalizacija
Fondovi izbjegavaju isplate postojećih vlasnika. Primarni interes im je motivirati Vas, kao postojećeg vlasnika, da nastavite aktivno voditi društvo. Od Vas se očekuje da osigurate rast, profitabilnost i visoki povrat na investiciju. Iz tog razloga malo je vjerojatno da će Fond biti voljan na potpunu isplatu vlasnika već će dokapitalizirati društvo i “dilutirati” postojeće vlasnike.
-
Ambiciozan ali realan poslovni plan
Prosječan poslovni plan prosječnog društva koji osigurava prosječni povrat na uloženi kapital nije ciljana skupina fondova rizičnog kapitala.
Pripremite detaljan poslovni plan. Ako Vaš plan prikazuje značajan rast prihoda i povećanje EBITDA tada se naoružajte činjenicama kojima ćete braniti pretpostavke.
-
IRR iznad 20%
Sektor u kojem poslujete ostvaruje značajan rast. U zadnjih par godina imate stabilan rast. Planirate uvođenje novog proizvoda i u mogućnosti ste osigurati kompetitivnu prednost u narednih 5 godina. Razlikujete se od konkurencije i imate potencijal da ostvarite značajan udio na tržištu.
Sve navedeno je pretpostavka da ste u mogućnosti ostvariti traženi povrat za Fond.
-
Niska razina duga
Poželjna je transparenta struktura imovine bez preplitanja osobne i imovine društva. Ukoliko Vaše društvo ima nisku razinu zaduženosti utoliko Fond vidi mogućnost korištenja financijske poluge (eng. “Leverage”).
Akviziranjem poslovnih udjela Fond stječe kontrolu nad društvom koje u trenutku preuzimanja nema visoku zaduženost. Društvo se nakon toga može zadužiti i pribavljena sredstva mogu poslužiti za isplatu Fonda. Tako je Fond realizirao isplatu u kratkom roku, smanjio izloženost i povećao povrat na uloženi kapital (eng. “Return on equity”).
-
Jasna izlazna strategija
Imajte na umu da Fond ima primarni interes ostvariti značajan povrat za ulagatelje te ih mora isplatiti u nekom izvjesnom roku. Samim time, Fond ne planira biti vječno suvlasnik Vašeg društva.
Fond mora izaći iz ulaganja do kraja svog životnog vijeka. Što je Fond duže u nekom ulaganju to je potreban veći povrat na uložena sredstva. Stoga, svako ulaganje duže od 3-5 godina predstavlja veći problem oko pronalaska potencijalnog kupca za to ulaganje.
Bitno je da postoji realna mogućnost prodaje udjela/dionica za sve suvlasnike.
Definirajte izlaznu strategiju kroz prodaju nekom većem fondu, izdavanje dionica, ili ponovno preuzimanje kontrole uz predefinirane uvjete. Imajte spremne odgovore na različite scenarije koji mogu nastupiti u budućnosti.
-
Stručan i sposoban menadžment
Poželjno je da imate kvalitetan i stabilan menadžment koji je sposoban ispuniti dogovoreni poslovni plan.
Reputacija Vašeg menadžmenta će biti provjerena i predstavljat će značajnu komponentu kod odlučivanja o investiranju.
Menadžment bi trebao biti otvoren na suradnju s predstavnicima Fonda. Izvještavanje kroz sustav kontrolinga bi se trebao odvijati na redovitoj mjesečnoj razini. Pripremite procedure za donošenje odluka koje će biti brze i učinkovite. Definirajte način kako da involvirate ulagatelje u donošenje odluka i stvorite povjerenje.
-
Realna valuacija
Najčešće se pregovori oko ulaganja „lome“ na vrednovanju poslovnih udjela/dionica društva, te dogovora oko prava/obveze prodaje cijelog ili dijela društva nakon 3-5 godina.
Svaki poduzetnik je emotivno vezan uz društvo jer je uključen u rast društva od osnivanja. Iz tog razloga je potrebna objektivna valuacija. Pripremite elaborat o procjeni vrijednosti. Metodologije procjene vrijednosti poslovnih udjela/dionica društava su standardizirane, ali u sebi nose elemente subjektivnih procjena.
Fondove rizičnog kapitala ne zanima knjigovodstvena vrijednost imovine (zgrade, zemljišta i sl.) nego profitabilnost i novčani tok. Resursi koji ne doprinose stvaranju nove vrijednosti s gledišta financijskih ulagatelja nisu presudni kod vrednovanja.
Ključno pitanje koje se postavlja za poduzetnike je da li žele biti 100% vlasnici od društva koje vrijedi npr. HRK 10mn ili 40% od 50mn.
Donesite odluku, napravite pripremne radnje, izaberite pogodan trenutak, definirajte ulaznu/izlaznu strategiju i dogovoriti povoljne uvjete s novim financijskim partnerom.
Zanima Vas kako izgleda postupak ulaganja fondova rizičnog kapitala. Kliknite za pregled dokumenta.
Autor: mr.sc.Danijel Pevec dipl.oec., ovl.rač., ovl.int.revizor
Danijel je magistrirao na području korporativnih financija na internacionalnom sveučilištu SDA Bocconi u Milanu. Prije toga je završio stručni studij poslovne ekonomije, smjer korporativne financije, na Zagrebačkoj Školi Ekonomije i Menadžmenta u Zagrebu…više o autoru