Vaš biznis vrijedi onoliko koliko vrijede diskontirani novčani tokovi koji se mogu generirati iz tog biznisa. Nemojte poistovjećivati vrijednost biznisa s vrijednošću zaliha, zemljišta, građevinskih objekata i ostale imovine.
Procijenite vrijednost Vašeg društva DCF metodologijom u 10 koraka:
1. Projicirajte EBITDA
Prva stavka koju treba projicirati su prihodi. Projicirajte količine i cijene prodanih proizvoda/usluga. U suprotnom projicirajte prihode na temelju godišnje stope rasta ukupnih prihoda. Demonstrirajte trendove i obrazložite pretpostavke rasta.
Trošak prodanih roba projicirajte kao umnožak projicirane količine i nabavne cijene proizvoda. U slučaju da Vam je navedeno nedostupno projicirajte trošak prodanih roba kao udio u prihodima.
Operativne troškove projicirajte zasebno ili kao udio u prihodima. Od ukupnih prihoda oduzmite sve direktne i operativne troškove i formirajte EBITDA (Operativna dobit prije troška kamata, poreza i amortizacije)
2. Projicirajte trošak amortizacije
Cilj je derivirati EBIT (Operativna dobit prije troška kamate i poreza) koji se računa tako da se od EBITDA oduzme trošak amortizacije. U tom slučaju sljedeći je korak projicirati trošak amortizacije.
U slučajevima kada nisu dostupni detaljni podaci o dugotrajnoj imovini, trošak amortizacije se derivira kao udio u prosječnom stanju dugotrajne imovine ili kao udio u prihodima. Najtočniji pristup je da se iz analitike osnovnih sredstava napravi projekcija kretanja svake stavke dugotrajne imovine.
Nemojte zaboraviti amortizirati nova kapitalna ulaganja. Sva dodatna kapitalna ulaganja trebaju biti amortizirana po istim stopama kao i slična imovina unutar iste skupine.
3. Projicirajte obrtni kapital
Na temelju povijesnih podatka izračunajte dane naplata potraživanja, dane plaćanja dobavljačima i obrtaj zaliha te na temelju tog projicirajte kretanje broja dana u budućnosti. Izokrenite formule te na temelju projiciranog broja dana izračunajte stavke bilance; potraživanja, zalihe i obveze prema dobavljačima. Ostala kratkotrajna imovina i kratkoročne obveze se mogu projicirati kao udio u prihodima.
Obrtni kapital izračunajte tako da od kratkotrajne imovine oduzmete kratkoročne obveze. Promjena između dva stanja predstavlja kretanje novčanog toka koji se koristi kod izračuna slobodnog novčanog toka.
4. Izračunajte slobodni novčani tok raspoloživ investitorima i kreditorima (FCFF)
FCFF = EBIT x (1-porez) + Amortizacija – Kapitalna ulaganja – Promjena u obrtnom kapitalu
5. Izračunajte trošak duga
Izračunajte tržišnu vrijednost duga. Nije relevantna kamatna stopa po kojoj ste se zadužili prije pet godina već ona po kojoj bi se danas mogli zadužiti da izdajete obveznicu ili da aplicirate na kredit banke.
6. Izračunajte trošak kapitala
Trošak kapitala izračunajte CAPM metodologijom. Pronađite bete usporednih društava izlistanih na burzi i korigirajte ih za utjecaj duga i poreza. Uzmite srednju vrijednost bete (Beta Unlevered) i uvećajte ju za utjecaj duga i poreza svog društva.
Pronađite bezrizičnu stopu (Risk-free rate). Ukoliko većinu prihoda generirate lokalno i dospijeća obveza su npr. 10 godina tada ima smisla uzeti prinose na državne obveznice RH koje imaju dospijeće za 10 godina. Bezrizičnu stopu uvećajte za umnožak bete i tržišne premije (Market risk premium). Tržišna premija je izračunata kao razlika zahtijevanog prinosa investitora na tržištu kapitala u odnosu na bezrizičnu stopu.
7. Uvećajte trošak kapitala za dodatni rizik – likvidnosti, veličina, država
Ukoliko radite procjenu vrijednosti društva koje nije izlistano na burzi utoliko je potrebno trošak kapitala uvećati za premiju za likvidnost (Liquidity premium). Ujedno je potrebno dodati premiju za politički rizik države (Country risk premium). Ukoliko društvo ne spada u velika trgovačka društva tada je primjereno dodati premiju za veličinu (Size premium). Sve navedeno povećava trošak kapitala i smanjuje vrijednost društva.
8. Izračunajte diskontnu stopu – WACC
Nakon što ste izračunali trošak duga i trošak kapitala izračunajte ponderirani trošak kapitala (WACC = Weighted Average Cost of Capital) .
Uzmite u obzir idealnu strukturu duga i kapitala a ne postojeću. Uvijek vam može dobro doći kapitalna struktura usporednih društava ili ona struktura bilance koju dugoročno planirate imati.
9. Diskontirajte buduće novčane tokove
Projicirajte slobodni novčani tok na 5 godina. Nakon pete godine prikažite terminalnu vrijednost društva. Bitna pretpostavke kod izračuna terminalne vrijednosti je očekivana konstantna stopa rasta. Diskontirajte terminalnu vrijednost i slobodne novčane tokove na sadašnju vrijednost.
Sumirajte sadašnju vrijednosti novčanih tokova (prvih 5 godina) i terminalnu vrijednost. Derivirani rezultat predstavlja vrijednost biznisa (Enterprise Value).
10. Izračunajte vrijednost kapitala
Od vrijednosti biznisa oduzmite neto dug (Financijski dug minus novac na računu) kako biste derivirali vrijednost kapitala.
Vrijednost neoperativne imovine nije uključena u izračun vrijednosti biznisa. Navedena imovina predstavlja dodatan novac koji bi se mogao realizirati prodajom te imovine.
Knjigovodstvena vrijednost aktive može vrijediti više od sadašnje vrijednosti novčanog toka kojeg biznis generira. U tom slučaju, prodajte imovinu a ne udjele.
Zanima Vas kako izgleda primjer DCF modela. Javite nam se.
Autor: mr.sc.Danijel Pevec dipl.oec., ovl.rač., ovl.int.revizor
Danijel je magistrirao na području korporativnih financija na internacionalnom sveučilištu SDA Bocconi u Milanu. Prije toga je završio stručni studij poslovne ekonomije, smjer korporativne financije, na Zagrebačkoj Školi Ekonomije i Menadžmenta u Zagrebu…više o autoru