Usvojen je Nacrt prijedloga zakona o mirovinskom osiguranju
Na 90. sjednici Vlade Republike Hrvatske, održanoj u srijedu 15. svibnja 2025.godine, usvojen je Nacrt prijedloga Zakona o mirovinskom osiguranju, koji bi trebao stupiti na snagu u srpnju ove godine.
Cilj novog Zakona je povećanje mirovina te osiguranje dugoročne održivosti mirovinskog sustava. Prilagođen demografskim promjenama i gospodarskim izazovima, Zakon se odnosi na sve sadašnje umirovljenike, tako i na aktivne osiguranike.
Ključne mjere novog Zakona uključuju:
- Dodatni staž za djecu – Za svako rođeno ili posvojeno dijete dodaje se 12 mjeseci mirovinskog staža, čime se želi smanjiti rodni jaz između mirovina žena i muškaraca. Procjenjuje se povećanje mirovine od oko 3% po djetetu.
- Usklađivanje mirovina prema povoljnijem indeksu – Uvodi se omjer 85:15 u korist povoljnijeg indeksa rasta plaća ili potrošačkih cijena, što će omogućiti pravednije i dinamičnije povećanje mirovina. Prva primjena očekuje se već od 1. srpnja 2025.godine.
- Ukidanje ograničenja za bonifikaciju – Uklanja se uvjet od minimalno 35 godina staža i ograničenje na pet godina, što će prosječno donijeti povećanje mirovine za 40 eura.
- Ukidanje penalizacije za prijevremenu starosnu mirovinu s 70 navršenih godina – Ova mjera će utjecati na 127 tisuća korisnika, kojima bi mirovina u prosjeku rasla za 57 eura.
- Rad uz mirovinu – Predlaže se omogućavanje rada u punom radnom vremenu uz primanje mirovine nakon navršenih 65 godina života.
- Povećanje invalidskih mirovina – Mijenja se mirovinski faktor s 0,8 na 0,9, što će rezultirati prosječnim povećanjem od 74 eura za 218 tisuća korisnika.
- Povećanje najniže mirovine – Udjel najniže mirovine povećava se s 103% na 106% aktualne vrijednosti mirovine (AVM).
- Izmjene u obiteljskim mirovinama – Briše se uvjet da izvanbračna zajednica mora postojati najkasnije na dan 28. ožujka 2008., što omogućuje i izvanbračnim partnerima ostvarivanje prava na obiteljsku mirovinu.
Vlada RH usvojila Prijedlog Zakona o fiskalizaciji
Na sjednici dana 24. travnja 2025. godine Vlada Republike Hrvatske usvojila je Prijedlog Zakona o fiskalizaciji kojim se uvode modernizirane procedure izdavanja eRačuna i proširenje fiskalizacije na B2B segment (eng. Business to Business). Zakon će stupiti na snagu 1. rujna 2025., a kako je već najavljeno primjenjivat će se od 1. siječnja 2026. godine. Do tada je poduzetnicima osigurano prijelazno razdoblje za prilagodbu novom sustavu poslovanja.
Općenito, cilj projekta Fiskalizacija 2.0 je uspostava modernog sustava za fiskalizaciju računa u gospodarstvu (B2B), koji uključuje implementaciju bezgotovinskog plaćanja putem e-Računa, integriranu e-arhivu te napredno online knjigovodstvo u okviru PDV sustava.
Svrha Fiskalizacije 2.0 je pojednostavljenje i točnost poreznih prijava, smanjenje broja potrebnih obrazaca i automatsko popunjavanje podacima s platforme e-Račun, transparentnost poslovanja s mogućnošću praćenja rokova plaćanja, bolji uvid u poslovanje pojedinih poreznih obveznika, kao i mnoge druge koristi za sve sudionike i poslovne subjekte.
Usklađenjem posebnih propisa će se ukinuti ili promijeniti sljedeće porezne prijave:
- ukidanje Izvješća o obavljenim donacijama hrane (DON-H)
- ukidanje Knjige izlaznih računa (I-RA)
- ukidanje Posebne evidencije o prodanim dobrima kupcima u okviru putničkog prometa (PDV-F)
- ukidanje Prijave o tuzemnim isporukama s prijenosom porezne obveze (PPO)
- ukidanje Posebne evidencije o primljenim računima (U-RA)
- zamjena obrasca OPZ-STAT izvještajnim sustavom
- pojednostavljenje obrasca izvješća o poslovnim događajima s povezanim osobama (PD IPO)
- ukidanje statističkog obrasca (RAD 1G) za male i srednje poduzetnike
- ukidanje obrazaca Zbirna prijava (ZP) i Prijava za stjecanje dobara i primljene usluge iz drugih država članica Europske unije (PDV-S) u trenutku potpunog usklađenja propisa o PDV-u s odredbom Direktive vijeća o izmjeni Direktive 2006/112/EZ u pogledu pravila o PDV-u za digitalno doba te
- pojednostavljenje ostalih poreznih postupaka poput Specifikacije nepovezanih uplata.
Prelazak na moderne procedure izdavanja eRačuna i proširenje fiskalizacije poduzetnicima neće biti jednostavan posebice zbog prekratkog roka za prilagodbu.