
Put poduzetnika do ostvarenja EU financiranja je složen, dug i neizvjestan. Donosimo Vam kratki pregled koraka koji vode do uspješnog odobrenja EU bespovratnih sredstava!
1. Identificirajte projektnu ideju
Temelj svakog projekta je projektna ideja! Analizirajte potrebe Vašeg poduzeća, definirajte koja ulaganja su Vam nužna za daljnje poslovanje, što želite postići projektom, gdje želite vidjeti svoje poduzeće u budućnosti i kako Vam u tome mogu pomoći bespovratna sredstva i realizacija projekta. Koja ulaganja želite provesti u narednom razdoblju – u infrastrukturu, obnovljive izvore energije, digitalizaciju, istraživanje i razvoj novih proizvoda/usluga, razvoj inovacija, posjećivanje međunarodnih sajmova ili nešto drugo?
2. Istražite prilike koje se pružaju iz EU fondova
Kad imate projektnu ideju, slijedi istraživanje mogućnosti koje nude EU fondovi, tj. odabir odgovarajućeg izvora financiranja i odgovarajućeg (najavljenog ili otvorenog) EU natječaja na koji biste mogli prijaviti svoj projektni prijedlog. Neki od izvora financiranja koji su Vam na raspolaganju su: Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO), Višegodišnji financijski okvir (VFO), Modernizacijski fond i dr. Svaki fond i svaki natječaj ima specifične uvjete koje je potrebno dobro proučiti kako biste bili sigurni da se Vaš projekt može u njih uklopiti. Ključno je i razabrati zadovoljavaju li Vaše poduzeće i Vaš projekt sve uvjete prihvatljivosti te analizirati može li projektni prijedlog konkurirati drugim prijavama, tj. ostvaruje li dovoljan broj bodova. U ovim postupcima se oslonite na iskusne i provjerene konzultante koji će Vam dati vrijedne informacije u pravo vrijeme i sugerirati potrebne izmjene kako biste projektu osigurali što veći broj bodova.
3. Priprema projektnog prijedloga
Proces pripreme projektnog prijedloga iziskuje preciznost, usmjerenost na detalje, iskustvo, znanje, analitičnost i dobro planiranje. Kako bi projektni prijedlog bio kvalitetan i uspješno evaluiran, ključna je upotreba analitičkih pristupa i alata te postaviti jasne i dostižne ciljeve projekta, odrediti očekivane rezultate, planirati projektne aktivnosti i razraditi terminski plan projekta, izraditi kvalitetan i detaljan proračun, razmisliti o održivosti projekta nakon provedbe, izraditi financijske aspekte projekta i sve potkrijepiti investicijskom studijom.
Projektni prijedlog mora biti usklađen s pravilima natječaja, doprinositi definiranim prioritetima i ciljevima, ekološkim načelima i EU smjernicama stoga je često potreban multidisciplinaran pristup i suradnja nekoliko stručnjaka, ovisno o kompleksnosti projekta i natječajne dokumentacije: konzultanata za EU fondove, financijskih stručnjaka, projektanata raznih struka, IT stručnjaka, istraživačkog tima, stručnjaka za ekološku komponentu projekta i dr. Neizostavan je i doprinos internog tima prijavitelja.
Nemojte zanemariti niti administrativni dio prijave- sva dokumentacija mora biti ispravno popunjena i dostavljena u zadanom formatu, u protivnom prijava može biti odbijena.
4. Prijava i evaluacija projekta
Prijava projektnog prijedloga mora biti podnesena u roku i sadržavati sve potrebne dijelove, nakon čega slijedi detaljan i dugotrajan proces evaluacije tijekom kojeg neovisni stručnjaci i nadležna tijela ocjenjuju zaprimljene projekte.
Ako Vaš projekt uspješno prođe sve faze ocjenjivanja, ostvari potreban broj bodova i zadovolji sve uvjete zaprimit ćete odluku i potpisati ugovor o dodjeli EU bespovratnih sredstava čime počinje najvažniji dio procesa- provedba EU projekta i ostvarenje svih aktivnosti, ciljeva i pokazatelja koje ste naveli u projektnog prijavi.
Ovi koraci su često teški i komplicirani, ali Vam u svima možemo mi pomoći – Vaši stručnjaci za EU fondove. Javite nam se s povjerenjem kako bi Vam put do EU bespovratnih sredstava bio lako ostvariv.