Brzina prilagođavanja uvjetima na tržištu iznimno je važna za uspješno poslovanja društva osobito u doba krize. Za uspješnu prilagodbu tržišnim uvjetima potrebno je provesti kvalitetno restrukturiranje društva. Restrukturiranje obuhvaća promjene svih dijelova poslovanja društva od upravljanja ljudskim resursima do računovodstva i financija. U nastavku Vam donosimo više informacija o mogućnostima restrukturiranja u doba krize.
Modeli restrukturiranja društva
Postoje 4 osnovna modela restrukturiranja društva, a to su:
- Poboljšanje učinkovitosti
- Preusmjeravanje
- Rast
- Promjena veličine
Koji model restrukturiranja društva odabrati ovisi ponajviše o veličini i položaju društva na tržištu te financijskim resursima. Društva se najčešće odlučuju za prva dva modela. Menadžment društava zahvaćenih krizom trebaju pronaći odgovore na pitanja što je potrebno da bi restrukturiranje društva bila uspješna i na temelju toga odabrati model restrukturiranja.
-
Poboljšanje učinkovitosti
Upravljanje troškovima
Ako se odlučite za poboljšanje učinkovitosti Vaš fokus trebao bi biti na smanjenju troškova proizvodnje i ljudskih resursa. Pritom svakako trebate paziti da ne narušite efikasnost i zadovoljstvo zaposlenika, te kakvoću proizvoda. Prilikom donošenja odluka o smanjenju troškova svakako sjednite sa zaposlenicima i objasnite im situaciju kako bi smanjili njihovo nezadovoljstvo. Strateška orijentacija prilikom ovog pristupa ostaje ne promijenjena.
Operativne mjere restrukturiranja
Poboljšanje učinkovitosti započinje operativnim mjerama restrukturiranja. To najčešće uključuje smanjenje troškova proizvodnje smanjenjem troškova nabave sirovina i troškova zaposlenika. Međutim smanjenje troškova moguće je i u segmentu operativnih troškova primjerice smanjenjem troškova marketinga, službenih putovanja, edukacije zaposlenih i slično.
Strateške mjere restrukturiranja
Operativne mjere prate strateške mjere restrukturiranja. Strateške mjere usmjerene su na profitabilnost proizvoda, kupaca i tržišta. Eliminiranjem neprofitabilnih proizvoda, kupaca i tržišta društvo može postići znatne uštede i povećati profitabilnost poslovanja.
Primjerice društvo se bavi proizvodnjom proizvoda A i B koje prodaje različitim kupcima. Proizvodnja proizvoda A je jeftinija od proizvodnje proizvoda B ali je i prodajna cijena proizvoda A niža, te društvo ima problema s naplatom potraživanja od tih kupaca. U slučaju da društvo upadne u krizu ono može prestati proizvoditi proizvod A i kapacitete za njegovu proizvodnju usmjeriti na proizvodnju proizvoda B.
Ukoliko društvo u prošlosti nije koristilo optimalno svoje resurse prilikom restrukturiranja postoji mogućnost za poboljšanje povećanjem učinkovitosti. Primjerice društvo je nabavilo skupu proizvodnu liniju za proizvodnju svojih proizvoda ali radi u dvije smjene. Na tržištu postoji potreba za proizvodima društva i ukoliko društvo odluči uvesti treću smjenu može povećati prodaju svojih proizvoda i profitabilnost poslovanja. Uz to će se smanjiti i vrijeme povrata investicije u opremu.
-
Preusmjeravanje
Ako se odlučite na preusmjeravanje trebate se odreći postojećih segmenata poslovanja i usmjeriti se na nove segmente poslovanja. Kao posljedica toga mijenja se opći poslovni fokus društva.
Preusmjeravanje zbog COVID-19
Trenutno svjedočimo mjerama koje je uvele vlade mnogih država usred epidemije COVID-19 koje uvelike otežavaju poslovanje mnogih društava. Neka društva su odlučila promijeniti svoj fokus tako da su počela nuditi nove proizvode ili su promijenila kanale prodaje i distribucije.
Na primjer tekstilna industrija je zamijenila proizvodnju odjeće proizvodnjom zaštitnih maski, a mnoge specijalizirane trgovine su klasične prodavaonice zamijenile online shopovima. Ovakve promjene uvelike doprinose osiguravanju likvidnosti društva, ali i očuvanju radnih mjesta što je izrazito važno u doba krize.
Napuštanje „loših“ segmenata poslovanja
Tijekom restrukturiranja društvo može preusmjeravati svoje dosadašnje poslovne aktivnosti tako da se postojeći segmenti poslovanja odbacuju ili prodaju a razvijaju se novi. Budući da društvo napušta određene segmente poslovanja to se izravno može odraziti na smanjenje prihoda, ali razvojem novih segmenata prihodi bi se trebali povećati.
Promjena poslovnih aktivnosti
Ključni element kod preusmjeravanja fokusa poslovanja društva je promjena osnovnih poslovnih aktivnosti društva. Za uspješnu provedbu ove mjere presudna je fleksibilnost organizacije, ali i znanja i vještine zaposlenika. Obično su manja društva fleksibilnija u odnosu na veća i mogu se lakše i brže prilagoditi promjenama na tržištu budući da imaju manje zaposlenih, a odluke donosi jedna ili nekoliko osoba dok kod velikih društava obično postoji više tijela poput upravnog i nadzornog odbora koji odlučuju o promjenama u društvu.
Financijska moć kao preduvjet za restrukturiranje
Za uspješno provođenje mjera nužno je imati financijsku podlogu. Razvoj novih segmenata poslovanja obično zahtjeva velike financijske izdatke. Mnoga društva dolaze do potrebnih sredstava za restrukturiranje poslovanja prodajom non-core imovine društva, refinanciranjem postojećih dugova i novim zaduživanjima ali i prodajom udjela u društvu zainteresiranim investitorima.
Pronalazak investitora za dokapitalizaciju/prodaju
Na tržištu postoje investitori koji su specijalizirani za ulaganja u društva koja su zahvaćena krizom. Odluka o odabiru modela restrukturiranja može uvelike ovisiti o riziku koji je investitor spreman preuzeti s obzirom na to da model za poboljšanje učinkovitosti nosi manji prinos ali i manji rizik, dok su kod modela preusmjeravanja stope prinosa i rizika veće.
Za društva koja imaju problema s likvidnošću financiranja kroz prodaju udjela ili povećanjem vlasničkog kapitala je idealan jer ne dolazi do dodatne opterećenosti likvidnosti otplatom novih dugova i kamata.
-
Rast
Restrukturiranje uz pomoć rasta je specifično za mala društva koja su tijekom svog poslovanja imala snažan rast, te su u stanju znatno proširiti svoj udio na tržištu. Dok prolaze kroz fazu restrukturiranja i dalje slijede svoju strategiju širenja pokušavajući implementirati operativne mjere.
Brzi rast kao uzrok krize
Model rasta je primjenjiv primjerice kod start-up društava koja imaju potencijala za rast širenjem na nova tržišta ali nemaju dovoljno sredstava za financiranje tog rasta i zbog toga se suočavaju s krizom.
Nedostatak financiranja za brzi rast
Nova društva obično ne zadovoljavaju uvjete za kreditiranje putem banaka tako da trebaju pronaći alternativne oblike pribavljanja potrebnih financijskih sredstava. U takvim situacijama društvo bi trebala pronaći investitora koji će financirati daljnji rast društva.
Pronalazak investitora / IPO
Ukoliko menadžment društva uspije uvjeriti investitore da će ulaganjem u rast društva ostvariti velike povrate na investiciju društvo može nabaviti financijska sredstva za financiranje rasta kroz povećanje dioničkog kapitala ili prodajom udjela. Uz to investitori mogu uvelike olakšati ulazak na nova tržišta jer posjeduju mnogo poznanstava u poslovnom svijetu, te svojim znanjem i iskustvom mogu pridonijeti boljem upravljanju društvom što će dodatno olakšati proces donošenja odluka i povećati vrijednosti društva.
-
Promjena veličine
Za razliku od strategije rasta koja je specifična za mala društva, strategija promjene veličine je karakteristična za velika društva koja su ostvarila u povijesti veliki rast.
Prodaja segmenta poslovanja
Budući da velika društva često nisu fleksibilna kao mala, u doba krize menadžment velikih društava koja se sastoje od više različitih djelatnosti mogu odlučiti prodati one segmente društva koja nisu profitabilna ili nisu dio osnovne djelatnosti društva. Na taj način društvo će se riješiti neprofitabilnih segmenata i segmenta koji mu otežavaju upravljanje.
Primjerice primarna djelatnost društva je proizvodnja farmaceutskih i kozmetičkih proizvoda. Uz to društvo posjeduje hotelski biznis. Menadžment društva nema iskustva u upravljanju hotelskim biznisom i sve teže se nosi s konkurencijom na tržištu. Uz to hoteli posluju neprofitabilno zbog smanjenja broja turista a i prodaja farmaceutskih i kozmetičkih proizvoda u zadnje vrijeme opada zbog pojave novih trendova na tržištu.
Ulaganje u core-biznis
Kako bi društvo prebrodilo krizu može prodati hotelski biznis i financijska sredstva od prodaje uložiti u razvoj i prilagodbu farmaceutskih i kozmetičkih proizvoda zahtjevima kupaca na tržištu. Na taj način menadžment društva moći će se posvetiti upravljanju osnovnim biznisom i povećati njegovu vrijednost i profitabilnost.
Utjecaj restrukturiranja na povećanje vrijednosti društva
Povrat na restrukturiranje društava u krizi uvelike ovisi o modelu restrukturiranja kojeg je društvo odabralo te utjecaju investitora na proces restrukturiranja. Glavi cilj investitora je povećanje vrijednosti društva kako bi ostvarili povrat na svoju investiciju. Također oni imaju širok krug poznanstava u poslovnom svijetu što može pomoći poboljšanju odnosa s kupcima, dobavljačima i kreditorima ali i olakšati širenje na nova tržišta.
Prilikom analize uspjeha reorganizacije poslovanja povećanje vrijednosti društva nije vidljivo u kratkom roku. Vrijednost društva kao posljedica reorganizacije se obično povećava u razdoblju dužem od godinu dana od provedbe mjera kada postaju vidljivi rezultati restrukturiranja. Vrijednost društva se još značajnije povećava tijekom razdoblja dužeg od dvije godine od početka provedbe procesa restrukturiranja. Pri tome najčešće veću vrijednost ostvaruju društva koja koriste model preusmjeravanja. Povrati od restrukturiranja društva u krizi mogu ostvariti visoke stope povrata zbog čega takva društva znaju biti interesantna investitorima za ulaganje.
Autor: Suzana Sljepčević, asistent u reviziji
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni investicijski savjetnici | ACCA (Association of Certified Chartered Accountants)