Environmental, social and governance (ESG) izraz je koji označava okoliš, društvo i upravljanje te se koristi za predstavljanje korporativnih financijskih interesa organizacije koji se uglavnom fokusiraju na održive i etičke učinke. Kriteriji zaštite okoliša razmatraju kako društvo štiti okoliš i postoje li interne korporativne politike koje se bave utjecajem na okoliš. Društveni kriteriji ispituju kako upravljaju odnosima sa zaposlenicima, dobavljačima i kupcima s kojim posluju. Upravljanje se bavi pitanjima vodstva društva, plaćama rukovoditelja, revizijama, internim kontrolama i pravima dioničara.
Značenje za društvo
Poslovanje unutar ESG normi i okvira može donijeti mnoge koristi za investitore i za društvo. Donosimo vam nekoliko potencijalnih prednosti koje se mogu ostvariti za poduzeća koja posluju u ESG okvirima.
- Privlači investitore
Sve je češće uključivanje ESG izvještaja uz godišnje financijske izvještaje, a razlog tomu su promjene u razmišljanjima i ponašanju investitora koji koriste dobre ESG rezultate kako bi svojim kapitalom omogućili održiviju ekonomiju te i sami postali društveno odgovornibrinutost javnosti uzrokovana pandemijom, klimatskim promjenama i zlouporabom prirodnih resursa tjera investitore da pomaknu svoj fokus prema održivim poslovima i postepeno ukidaju one sa zastarjelim praksama i negativnim utjecajem na ESG faktore.
- Konkurentska prednost
Društvo koje posluje u skladu sa ESG normama ostvaruje konkurentsku prednost. Razna su istraživanja pokazala da su potrošači spremni potrošiti veće iznose novaca za kupnju proizvoda od društva koje promovira održivo poslovanje. ESG rating također je važna informacija zaposlenicima, potrošačima i investitorima. Uprava društva može jačati svoj brand ulaganjem napora u poboljšanje uvjeta rada, promicanje različitosti, vraćanje zajednici i sl.
- Održivo poslovanje
Društva koja ulažu u ESG lakše su prilagodljiva regulatornim promjenama. Iako je ESG obavezan samo za javna poduzeća, čini se da ide u tom smjeru i za ostatak korporativnog svijeta. Društva koja sada odluče previdjeti ESG politike možda će se kasnije s njima morati pozabaviti, u obliku pravnih, regulatornih pitanja, pitanja ugleda i usklađenosti.
- Lojalnost
Kao što je već spomenuto, razna su istraživanja pokazala da su potrošači promijenili razmišljanja i preference kao rezultat klimatskih promjena i COVID pandemije. Ti su potrošači spremni dodatno platiti za brandove koji su usklađeni s njihovim vrijednostima i lojalniji su onima koji posluju društveno odgovorno. Današnji društveno svjesni potrošači žele znati što društva koje podržavaju rade za opće dobro. Društva koja se pridržavaju ESG načela mogu zadržati i privući više kupaca transparentnošću i učinkovitim komuniciranjem svojih stajališta s klijentima.
- Poboljšanje financijskih rezultata
ESG ne samo da čini poslovanje interesantnijim investitorima, već može poboljšati ukupne financijske rezultate poslovanja. Čak i mali napori prema održivosti kao što je uklanjanje papira, recikliranje ili izrada energetski učinkovitih nadogradnji mogu poboljšati krajnji rezultat poslovanja i osigurati povrat. Postoje pokazatelji na koje društva moraju obratiti pozornost, kao što su potrošnja energije, upotreba sirovina, zbrinjavanje otpada i sl. Interna regulacija ovih aktivnosti dovodi do smanjenih računa za energiju i smanjenja troškova. Društva koja su usklađena s ESG-om manje su izložena rizicima i kaznama, što pozitivno utječe na njihov rezultat.
Cilj ovakvog načina izvještavanja je postepeno smanjiti broj društava koja svojim poslovanjem podržavaju nepravedne plaće, ulaganja u fosilna goriva, neodržive metode poljoprivrede i proizvodnju proizvoda koji se ne mogu reciklirati. Pružajući sveobuhvatan pregled svojeg poslovanja, društva koja nude održivo ulaganje u ESG mogu utjecati na odluku investitora da odabere poslovanje koje nudi održivu budućnost s profilom niskog rizika.
Ukoliko želite saznati više o ESG izvještavanju ili planirate projekt koji će učiniti vaše poslovanje održivim, slobodno nam se obratite za pomoć.
Autor: Mislav Žunac